Csszrtlts Tagvoda
VODA HELYZETELEMZSE
„A nemzeti kisebbsg jelleg nemzetisg a lakossg tbbsgt alkot nemzettel azonos llamban egytt l, sajt anyanemzettl hatrral elvlasztott npcsoport. Tagjait a nyelv, a kultra, az sszetartozs tudata, valamint nemzetisgk megrzsre irnyul akarat tartja ssze."
Kvg Lszl: Nemzetisgek a mai Magyarorszgon Kossuth Kiad 1981.”
vodnk Bcs-Kiskun megye festien szp teleplsn, Csszrtltsen tallhat a falukz-pontban. Elhelyezkedst szerencssnek tartjuk, mert rvid kirndulsok szervezsvel mr elrhetjk a parkerdt, a halastavakat, a tjvdelmi krzethez tartoz vrs mocsarat s gyurgyalag telepet, de kzel vannak a szlk, kiskertek. Vltozatos, sokszn lehetsget biztosthatunk gyermekeink szmra a kzvetlen kapcsolatteremtsre.
A Csszrtltsi Napkzi Otthonos Tagvoda egy kzel 2700 lelkes kzsg egyetlen vodja. Nyitva tartsa: 7-17 rig tart munkanapokon, a szlk ignye s a fenntart engedlye alapjn. vodnk rgi plet, mely lakhzbl lett talaktva. Nem ll rendelkezsre minden csoport rszre nll mosd, WC, ezrt csak jl sszehangolt napirendi keretek kztt tudunk dolgozni. 2004 nyarn a vizesblokkok teljes kr feljtsa megtrtnt. A fenntart az 1999/2000. tanv nyarn talaktotta a csoportszobkat, hogy a gyermekltszmhoz igazodva 3 csoportszobban megfelel elhelyezst biztosthassunk gyermekeink szmra. vodnk bszkesge az udvar, melynek sszefgg fves terlete biztostja a gyerekek szabad mozgst, illetve a szabadban tartand foglalkozsok lehetsgt
AZ VODA SZEMLYI FELTTELEI
vodnkban sszesen 9 f dolgozik. vodapedaggusok szma: 6 f, ebbl nmet nemzetisgi szakkpestssel rendelkezik: 4 f Egy vn fejleszt pedaggiai asszisztens vgzettsget szerzett. Nmet nemzetisgi tncpedaggiai tovbbkpzst kt vn vgzett. Munknkat raadknt heti kt rban logopdus segti. Az SNI-s gyermek fejlesztst az iskolai gygypedaggus tmutatsa alapjn szakkpzett kollgannk vgzi.
A tagvoda vezet, vezeti teendit csoportvezeti feladatai elltsa mellett vgzi. Szakkpzett dajkk szma: 3.
A TMOP 3.1.4. plyzattal vodnkban bevezetsre kerlt a 2009/2010-es tanvtl kezdve a kompetencia alap programcsomag. Herner Melinda szakmai vezetknt, Vikkern Horvth Zsuzsanna kollganvel kzsen vezetik be a nagycsoportban a programcsomagot. ttr munkt vgeznek, rengeteg adminisztrcival, dokumentcival. A programcsomag nagyon jnak grkezik, s a kvetkez csoportokban mr knnyebb lesz, de most risi tbbletmunkt jelent. Az idei vtl vodnk rszre megvsroltuk a gyermekek mrshez, rtkelshez szksges j programcsomagot. Jelenleg az adatok feltltst, s az iskolba menk mrst vgezzk. A kezdeti nehzsgek utn, gy tnik ez is egy j dolog lesz, ahol a problms gyermekek kiszrsn tl fejlesztsi javaslatot is kapunk.
2004. szeptember 01-tl 3 csoportban foglalkozunk a gyerekekkel, mely csoportok a gyerekek letkortl fggen lehetnek rszben osztottak s vegyesek is. Csoportonknt 2 - 2 vnvel s sszesen 3 dajkval dolgozunk. A dlutni nevelmunka fontossga rdekben elengedhetetlen, hogy ebben a napszakban is szakkpzett vnk foglalkozzanak a gyerekekkel. A dleltti s dlutni nevelmunka szervesen kiegszti egymst, egymsra plnek. Miutn egyetlen vodja vagyunk a kzsgnek, ezrt fel kell vllalnunk: - a szocilis krlmnyei miatt mentlisan srlt gyerekeket, a sajtos nevelsi igny s tanulsban akadlyozott gyermekek nevelst. Ennek rdekben trekednnk kell arra, hogy vodapedaggusainknak lehetsget biztostsunk fejlesztpedaggus, gygypedaggus illetve mentlhigins szakkpests megszerzsre.
TRGYI FELTTELEK
vodnk trgyi felttelei minden tekintetben jnak mondhatk. A fenntart az plet llagnak megrzsrl mindig megfelelen gondoskodott, s a lehetsgekhez kpest az plet adottsgainak megfelelen alaktotta ki a szksges helyisgeket pl.: logopdiai foglalkoztat, gygypedaggiai munkt segt mozgsfejleszt szoba.
Tagintzmnynk a TMOP 3.1.4. plyzat nyertese. Ennek kvetkeztben, a 2010/2011-es tanvet mr a feljtott iskola egyik szrnyban kezdjk meg. Ennek minden elnyvel s htrnyval egytt. rlnk, mert egy korszeren kialaktott, vodnk lesz, az plet fenntartsi kltsge vrhatan tredkre cskken, de lnyegesen kevesebb lesz a helynk, aggdunk az udvar kialaktsnak lehetsge miatt is.
SAJTOS FELADATOK
Kzsgnk lakossgnak nagy rszt ma is a nmet kisebbsg alkotja. ppen ezrt a szlk krsnek megfelelen vodnk sajtossga a nmet nemzetisgi nyelven foly nevels minden korcsoportban. Kiemelt feladatunknak tartjuk a nmet nemzetisgi nyelv s kultra, valamint a hagyomnyok polst, trktst. Ezek a feladatok az vodai nevels komplex rszeknt beleolvadnak mindennapjainkba. A gyermeki tapasztalatok s lmnyek megbeszlsben a kommunikcinak, az lland szemlyes rintkezsnek fontos szerepe van, akr magyar, akr a nemzetisgi nyelven trtnik. Szerencssnek mondhatjuk magunkat, mert vodnk dolgozinak tbbsge beszli a nemzetisgi nyelvet is. Csoportonknt kt vn biztostsval a nemzetisgi s magyar nyelven val kommuniklst valsthatjuk meg a nap br-mely szakban. Nmet nemzetisgi nevelsi programunk tartalma is a tevkenysgeken keresztl jut rvnyre s a nevelsi folyamat ngyes tevkenysgrendszern, keresztl valsul meg:
1. Jtk s tanulsi tevkenysg: Az vn minden gyerekkel elssorban anyanyelvn beszlgessen jtk kzben, ismertesse meg a gyerekekkel a jtkok nmet elnevezst, nevezze meg a cselekvseket nmet nyelven is. A gyermek tudjon alkalmazkodni a jtk szablyaihoz, rtse meg nmetl is azokat. Trekedni kell a npviselet egyes darabjainak gyjtsre is, melyek felhasznlhatk jtkukban (pacsker, ktny, fejdsz, stb.)
2. Trsas, kzssgi tevkenysg: Az vn biztostsa a nyugodt, ders vodai mindennapokat, amelyben lehetsg knlkozik a gyermekek kztti, valamint a felntt - gyermek kztti minl gyakoribb kontaktusfel-vtelre a nemzetisg nyelvn is.
3. Munkatevkenysg: Az vn tantsa meg a gyerekeket a feladatok elvgzsre, ismertesse meg velk nmet nyelven is, az adott munka eszkzeit, azok sszer hasznlatt, a munka legclszerbb fogsait, azok sorrendjt. Teremtse meg az letkorukhoz s erejkhz mrt nll munkalehetsgeket, biztostsa a legalkalmasabb eszkzket, szoktassa r a gyerekeket, hogy tartsk azokat rendben. Teremtse meg a nyugodt, kiegyenslyozott munkhoz val lgkrt.
4. Szabadids tevkenysg: A szabadids foglalkozsok fontossgt abban ltjuk, hogy a gyermek megtanulja, hogyan gazdlkodjon az nmaga szmra felszabadul, rendelkezsre ll idvel. Az vn teremtsen olyan helyzetet, ahol a gyerekek spontn gyakorolhatjk a nmet nyelvet, sztnzze a gyerekeket a nmet npi gyerekjtkok, mondkk, dalok eljtszsra, neklsre, ismertesse meg a gyerekekkel a nmet kisebbsg tnckultrjbl az egyszerbb tnclpseket. A gyakori spontn beszdhelyzetek lehetsget biztostanak mindkt nyelv gyakorlsa.
Ezen fell folyamatosan ptjk be a kompetencia alap nevelst, ami szerencsre jl illeszthet a tevkenysgkzpont programunkhoz, illetve kivl kiegsztje annak.
A PP tdolgozst kveten,- mely most van folyamatban,- ezen fell mg az anyanyelvi nevels fog kiemelked szerephez jutni.
Empfehlung zur kompetenzbezogenen Frderung in allen Bereichen der Erziehung in den Nationalittenkindergrten
Die „Kompetenz” ist kein neuer Begriff fr die Pdagogen, doch in der letzten Zeit wird die Kompetenz durch neue Unterrichts- und Erziehungsprogramme immer wieder hervorgehoben.
Bildung im Kindergarten ist das Fundament des gesamten Bildungssystems. So ist es sehr wichtig, dass die Nationalittenkindergrten bei der berarbeitung des Erziehungsprogrammes auch die neuen Richtlinien beachten.
Wir empfehlen die „Kompetenzerziehung” zum Kennenlernen und eventuell zur Verwendung dieses Materials: die wichtigsten Themenkreise, Themeninhalte, Kompetenzen, Fertigkeiten und oberdrein die Spracharbeit beinhaltet.
In der zweisprachigen Erziehung ist neben der kognitiven Gefhls – sach - sozialen und krperlichen – Kompetenz die verbale oder kommunikationskompetenz hervorzuheben.
Die Kommunikationskompetenz ermglicht die Strkung der etnischen Identitt und gibt uns die Chance zum qualifizerten Gebrauch der Muttersprache.
- Durch das Spiel knnen wir das Kind kennenlernen
- Anerkennung der kindlichen Kompetenzen (Wissen + Fhigkeiten+Attitde+Kenntnisse) – deren gemeinsame Verwendug ist die Bedingung der Kompetenzentwicklung
- Das Kind als Individium betrachten
- Individium behaltend frdern ---- Selbstwertgefhl
- Emotionale Fhigkeiten --- Sozialisierung
- Positive Einstellung zur Sprache erreichen
- Erlebnisvolle Wissenserweiterung
Unsere Aufgaben sind:
- Kennenlernen des Kindes und dessen Akzeptieren als Individium
- Zusammenarbeit mit der Familie und deren Strkung
- Eine positive Einstellung zur Sprache erreichen
- Verbale nationalittensprachliche Kontaktaufnahme
- Frderung des Sprachgebrauchs
- Aktivisierung und Erweiterung des Wortschatzes
- Die Neugierde und den Forscherdrang der Kinder als natrliches Bedrfnis wahrzunehmen und ein vielseitiges Denken zu entwickeln
- Werschtzung und Achtung im tglichen Erleben der Kinder zu verankern(rgzteni)
- Mitgestaltungsmglichkeiten bei der Vorbereitung, Planung und Durchfhrung von Projekten erleben zu lassen
- Gemeinschaft und soziales und (fremd)sprachliches Lernen zu ermglichen und zu frdern
- Die –nationalitten-Richtlinien przisieren in kindgerechter Form und entwicklungsangemessen den Bildungsauftrag. Sie fordern die Kindergartenpdagoginnen heraus, individuell auf jedes Kind einzugehen, seine
Strken zu erkennen und diese systematisch zu nutzen, um eine bestmgliche Frderung aller Begabungen zu erreichen.
Die Kindergrtnerin sollte:
- Als sprachliches Vorbild dienen und ber hervorragende Sprachkenntnisse verfgen.
- Qualifizierte Fachkenntnisse besitzen
- Die kindliche natrliche Neugier bewahren und dementsprechend motivieren.
- Alte Bruche und gute Gewohnheiten beibehalten
- Sich mit der neuen Denkweise identifizieren
- Integrieren – differenzieren
- Lebenskompetenzprogramme wie „Freunde”, „eigenstndig werden”, und „erwachsen werden” helfen den Pdagoginnen in ihren Bemhungen auf die Probleme der Kinder im Kindergarten gezielt einzugehen und sie zu untersttzen.
Das Kind:
- Das Kind soll gerne den spielerischen, mrchenhaften Kindergarten besuchen, wo es gerne allein oder mit Freunde spielt
- Dabei wird es mutig und selbststndig
- Nationalittensprachliche Kommunikation
- Erfolgreiches Artikulieren
- Der Aufbau eines gesunden Selbstvertrauens ist eine der wichtigsten Voraussetzungen fr ein erfolgreiches Leben. Kinder, die stark sind, knnen auch Versuchungen widerstehen. Um dieses zu entwickeln wird den Kindergartenkinder mit Hilfe der Kompetenzerziehung aufzeigen, wie sie ihre Strken und Fhigkeiten herausfinden knnen.
Bedeutung der emotionalen Kompetenz fr die weitere Entwicklung
Kinder, die eine angemessene emotionale Kompetenz erworben haben, knnen auch in anderen Entwicklungsbereichen leichter Fortschritte erzielen und z.B. soziale und schulische Komeptenzen ausbilden.
Emotionale Kompetenz und Sozialverhalten
Viele emotionale Fertigkeiten z.B- die angemessene Interpretation von Gefhlen anderer oder die Entwicklung von Empathie, sind eine notwendige Voraussetzung fr die Entwicklung eines angemessenen Sozialverhaltens. Kinder, die emotional kompetent sind und bessere soziale Fertigkeiten zeigen, werden von Gleichaltrigen eher akzeptiert und haben in der Gleichaltrigen Gruppe einen hheren sozialen Status.
Emotionale Kompetenz und Schulerfolg
Kinder, die ber eine gute emotionale Kompetenz verfgen, erzielen bessere Schulleistungen als Kinder, die mangelnde emotionale Fertgkeiten aufweisen. Im Hinblick auf den Schulerfolg wirken sich vor allem ein umfangreiches Emotionswissen und eine angemessene Emotionsregulation positv aus. Kinder, die
- berwiegend positive Gefhle zeigen,kooperativ mit anderen zusammenarbeiten und soziales Verhalten zeigen
- Die Gefhle ihrer Freunde erkennen und sich in sie hineinversetzen knnen sowie
- Ihre eigenen Gefhle gut regulieren knnen
haben in der Schule weniger Probleme.
Emotionale Schlsselfertigkeiten von Kindern
- Sich seiner eigenen Gefhle bewusst sein
- Verschiedene Gefhlszustnde voneinander unterscheiden knnen
- Eigene Gefhle mimisch und sprachlich ausdrcken knnen
- Die Gefhlsausdrcke anderer erkennen und interpretieren knnen
- Gefhle anderer nachvollziehen und verstehen knnen
- Sich in die Gefhle anderer hineinversetzen knnen
- ber Gefhle reden knnen
- mit negativen Gefhlen und Stress umgehen knnen
- Den Ausdruck negativer Gefhle kontrollieren knnen
Bergmann Jnosn
tagvoda vezet
|