Szív kincsesláda program.
HELYZETELEMZÉS
Óvodánk Kiskőrös központjában helyezkedik el, s a KTKT Egységes Iskola és Szakiskola 16 tagóvodája közül a legnagyobb A szervezeti átalakulások új helyzetet és kihívást igényelnek a testület részéről. Minden eddigi változás, ami eltér a megszokottól szembenállás természetes folyamatát is magával hozta. Az adaptált „Tevékenységközpontú óvodai nevelés”-i óvodai program gondolatai jól egyeztethetőek a mi helyi adottságainkkal. Helyi programunkat „Százszorszép címmel jelöltük. A következő években tervezzük a Kompetencia alapú óvodai elemek bevezetését, gyakorlati alkalmazását
Óvodánk 6 csoportjában összesen 158 gyerek, 13 óvónő, 6 dajka, 1 fűtő, karbantartó dolgozik. Nevelőtestületünk szakmailag jól felkészült, széleskörű érdeklődés jellemzi. Óvónőink között egy fő fejlesztő-, egy fő mentálhigiénés-, egy fő óvodavezetői szakvizsgával rendelkező pedagógus van. A többi óvónő fő érdeklődési területe az origami, a környezetvédelem, az egészséges életmód, az anyanyelvi nevelés, a néphagyományok őrzése. Egy csoportunk Montessori módszerrel dolgozik. Szoros kapcsolatot igyekszünk kialakítani a szülőkkel, hiszen céljaink, feladataink csak velük együtt tevékenykedve érhetők el. Az elmúlt években az ő segítségükkel tudtuk megvalósítani a teljes udvar felújítást, melynek eredményeképpen ma füvesített, modern játékokkal felszerelt környezetben biztosított a gyerekek jó közérzete.
„ A lélek mindig tevékenységre vágyik ezért az egyén képes az együttélés szabályaira.”
Célunk:gyermekközpontú és tevékenységközpontú, szeretetteljes, családias légkört hirdet, melyben a gyermekeket egyéni képességeik szerint neveljük, fejlesztjük. Ez határozza meg céljainkat is.
Tevékenységeink: a játékra, mozgásra, a környezet tevékeny megismerésére, kommunikációra, a nemzeti kultúra ápolására és a sikerorientált nevelésre épülnek. Nevelésünk tartalma a megismerés, élménynyújtás és közvetlen tapasztalat.
Alapelveink:
- Szeretetteljes, családias légkörben történő nevelés, a gyermekek személyiségének és jogainak teljes körű tiszteletben tartása.
- Gyermekközpontú szemlélet, differenciált egyéni bánásmód alkalmazása.
- A nevelőmunka a családi nevelésre építve, annak pozitív megerősítésére történik.
- A pedagógiai szabadság érvényesítése a törvényi szabályozás szerint, a gyermekek érdekeit figyelembe véve.
- A nemzeti és etnikai kisebbség kultúrájának megőrzése és kiterjesztése.
- Az integráció megvalósítása.
- Sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztése, szakemberek segítésével.
- Fontosnak tartjuk a tehetséges gyermekekkel való foglalkozást
- Tevékenységeken keresztül az életre nevelünk, célunk, hogy gyermekeink egy jól megélt, igazi kisgyermekkor után kezdjék el az iskolát.
Kiemelt sajátosságaink:
1. Az egészséges életmód alakítása (szomatikus nevelés)
2. Az érzelmi nevelés és a szocializáció biztosítása (pszichoszociális fejlesztés).
3. Az értelmi fejlesztés és nevelés megvalósítása (pszichikus nevelés)
Ma Magyarországon egymás után indítanak egészséggel kapcsolatos programokat, mozgalmakat. Ezeknek mintegy láncszemeként óvodai közösségünk is egyre nagyobb figyelmet fordít az egészséges életmód szokásainak kialakítására. Az egészséges életmódra nevelés mai életünkben felértékelődött, fontossága hosszú távon meghatározza a felnövekvő gyermekek önmaguk által kialakított életstílusát. De nem mindegy milyen életstílust alakítanak ki. Mint tudjuk, a gyermekek utánozzák a környezetükben élő felnőtteket, ezért példát kell mutatnunk. Ezért mind a gyerekeken keresztül, mind közvetlen formában célunk, hogy:
a. ) rádöbbentsük a szülőket, hogy az egészség fontos; fontos saját maguknak, fontos a családnak, a jövő generációjának, fontos az egy településen lakóknak, fontos a nemzetnek;
b. ) felébresszük, növeljük az egészség iránti vágyukat / gyerekeknek, szülőknek, óvónőknek és más óvodai dolgozóknak egyaránt /
c.) ismereteket adjunk át, amely által nyilvánvalóvá válhat, hogy az a mód, ahogyan élünk változtatást kíván.
Így közösen tudunk gyermekeink egészséges jövőjéért cselekedni.
d) egészséges munkahelyet teremteni
Középső csoportban a „Dohányzás vagy Egészség prevenciós óvodai program, nagycsoportban pedig a „Szív kincsesláda” egészségvédő program színesíti a tevékenységeket. Óvodánk szervezi meg minden évben az egészség hetet, melynek neve: „Egészségvarázsló hét”. Tagjai vagyunk az Egészségesebb Óvodák Hálózatának, és a Madárbarát kert környezetvédő programnak. Jó eredménnyel szoktunk részt venni az Ovi kupa rendezvényen, a szavalóversenyeken és a rajzpályázatokon.
Évek óta nagy gondossággal megszervezzük a Márton napi Liba napot, mellyel sok kisgyermeknek és szülőnek nyújtunk pozitív élményeket.
Szolgáltatásaink:
- Néptánc (a délelőtti foglalkozásokba beépítve)
- Angol nyelv játékosan (délutáni választható tevékenységként)
Ezeken kívül, kapcsolatban vagyunk más, óvodán kívüli foglalkozások, tevékenységek szervezőivel (Zeneovi, Foci, Hangolka stb.).
Horváthné Kocsis Mária
tagóvoda vezető